af 02 detelinara banner

Na osnovu članaka objavljivanih u Dnevniku

Podaci sakupljeni iz knjige: Vladimir Vrgović, „Novi Sad: hronika 1944-1969“, Prometej 2011

1953

14. juna kod Čenejskih salaša otvoren je sportski aerodrom za obuku pilota, jedriličara i padobranaca, ali i za brojna domaća i međunarodna takmičenja, sve u okviru Vazduhoplovnog centra Vojvodine. Prvih godina posle rata Vazduhoplovni centar je koristio sportski aerodrom na Sajlovu, a kako je bilo „tesno“ i za Školu za rezervne oficire i za sportiste, iz pokrajinskog budžeta je obezbeđen deo novca, a delom su pomogla novosadska preduzeća.

1954

11. avgusta Dnevnik opisuje tuče na Detelinari. Banda sebe naziva imenom „Divlji zapad“, pojavljuju se tetovaže sa imenom bande, a momci treniraju boks. Poprište tuča je kafana „Meksiko“. Stari Novosađani se danas sećaju i milicije na konjima naoružane šmajserima pred „Meksikom“. Mnogo godina kasnije kafana će se zvati „Kolubara“, a ova zgrada srušena je 2007. godine.

1959

U Novom Sadu, koji ima 90.000 stanovnika, ima malo prodavnica i samo 5 bioskopa, i nema ih na periferiji grada ni u okolnim mestima. Detelinara ima oko 7.000 stanovnika.

Ove godine na Detelinari će se izgraditi 570 novih stanova.

1960

9. januara Dnevnik objavljuje da se sala Doma socijalističkog saveza na Detelinari proširuje i adaptira za bioskop. Sala se nalazi na igralištu Radničkog. Imaće 280 sedišta, sinemaskop i platno za filmove u vistavižnu. Uskoro će biti prikazane prve bioskopske predstave, a bioskop će se zvati Sutjeska.

Autobuska linija Aerodrom-Centar-Majur, stara predratna linija, razdvaja se na dve linije. Centar-Aerodrom ići će na 8 minuta (6 u špicu), a Centar-Majur ostaje na 12 minuta.

1961

28. februara 1961. godine je sednica Narodnog odbora opštine Novi Sad, koju vodi potpredsednik Tima Vrbaški. Donosi se odluka da će se novo naselje kod višespratnica na Ivanjdanskom naselju zvati Detelinara. Ranih 20-ih dobilo je naziv – Ivanjdansko naselje, i to je bio zvaničan naziv naselja do ove odluke.

1962

Detelinara u užem smislu ima 6.000 stanovnika, a mnogi od njih rade u „Pobedi“ u Petrovaradinu. Naselje je neizgrađeno, blata je na sve strane, nema trotoara, a u autobusima su velike gužve, ponajviše u špicevima.

1963

Detelinara u širem smislu 1963. ima već 12.000 stanovnika, a administrativno funkcioniše kao IV stambena zajednica.

1964

Instalira se prvih 170 telefona na Detelinari, prvo u kulama.

1965

5. avgusta Dnevnik piše o Detelinari. Ima 5.000 starih, predratnih i 7.000 novih stanova. Nema poštu, nema ni zanatlija, retorana, ni dečji vrtić.

Skupština opštine 15. oktobra donosi odluku o osnivanju Stambenog preduzeća za pružanje usloga iz stambeno-komunalne delatnosti, održavanje stambenih zgrada i stanova (budući „Stan“). Odluka stupa na snagu 1. januara 1966. godine.

Novembar: servis za pranje i peglanje na Detelinari ne radi već nekoliko meseci (počeo sa radom od 20. oktobra 1962. godine).

Na novosadskoj bit sceni ove godine pojavili su se „Baroni“ sa Detelinare, sastavljeni od drugova iz tog kraja. Sredinom 60-ih svaki kvart u Novom Sadu imao je bar jedan svoj sastav.

1966

U julu je velika akcija asfaltiranja grada, rade se Limani, prostor oko Željezničke stanice, asfaltira se i na Detelinari.

1967

Dnevnik se osvrće na stanje „Pobedine“ stambene zgrade na Rumenačkom putu od 1 do 5, izgrađene 1948. godine, u kojima živi oko 100 porodica. Vodovod i kanalizacija su u lošem stanju, a plafoni padaju.

Uskoro se očekuje odluka Suda po tužbi Mesne zajednice sa Detelinare. Po svemu sudeći, bioskop Sutjeska u Rumenačkoj 152 se zatvara.

1968

Doneta je odluka o mestu gde će se graditi pijaca na Detelinari, biće pored samousluge u ulici Janka Veselinovića.

Druga kupališta u gradu, osim Bećarca, su obale DTD (još uvek čistog) koje koriste Salajčani i Podbarci, Šlajz koga koriste najviše Detelinarci, a Oficirska plaža je za Petrovaradince i nešto Novosađana. Voda na kanalu je toplija od dunavske.

Završava se pijaca nova na Detelinari . To će biti prva pokrivena pijaca u Novom Sadu.

1969

Na Detelinari uskoro počinje izgradnja trospratnica i to na Avijatičarskom naselju.

Štampaj ovu stranicu